Minnesota Active Minor Civil Divisions (Census Class Code T1)

Advertisement

Minnesota Active Minor Civil Divisions (Census Class Code T1)

Census Class Code T1 Description: An active county subdivision that is not coextensive with an incorporated place.

Displaying 1 to 75 of 1,782 records Next 75 Records
Name County USGS Topo Map
Township of Aastad Otter Tail Dayton Hollow Dam
Township of Acoma McLeod Hutchinson West
Township of Acton Meeker Rosendale
Township of Adams Mower Adams
Township of Adrian Watonwan Darfur
Township of Aetna Pipestone Ruthton
Township of Agassiz Lac qui Parle Bellingham
Township of Agder Marshall Thief River Falls NE
Township of Agram Morrison Pierz Lake
Township of Aitkin Aitkin Iron Hub
Township of Akeley Hubbard Akeley
Township of Akron Wilkin Rothsay
Township of Akron Big Stone Artichoke Lake
Township of Alango St. Louis Linden Grove
Township of Alaska Beltrami Red Lake
Township of Alba Jackson Brewster
Township of Albany Stearns Farming
Township of Albert Lea Freeborn Glenville
Township of Alberta Benton Ramey
Township of Albin Brown Lake Hanska West
Township of Albion Wright Albion Center
Township of Alborn St. Louis Alborn
Township of Alden St. Louis McCarthy Creek
Township of Alden Freeborn Alden
Township of Aldrich Wadena Aldrich North
Township of Alexandria Douglas Alexandria East
Township of Alfsborg Sibley Bernadotte
Township of Alliance Clay Baker
Township of Alma Marshall Florian SW
Township of Almond Big Stone Clinton
Township of Alta Vista Lincoln Porter SW
Township of Alton Waseca Janesville
Township of Altona Pipestone Elkton
Township of Alvwood Itasca Squaw Lake
Township of Amador Chisago Sunrise
Township of Amboy Cottonwood Jeffers
Township of Amherst Fillmore Lanesboro
Township of Amiret Lyon Amiret
Township of Amo Cottonwood Heron Lake NE
Township of Amor Otter Tail Walker Lake
Township of Andover Polk Girard
Township of Andrea Wilkin Foxhome
Township of Angora St. Louis Cook
Township of Angus Polk Angus
Township of Ann Cottonwood Walnut Grove
Township of Ann Lake Kanabec Ann Lake
Township of Ansel Cass Spider Lake
Township of Anthony Norman Anthony
Township of Antrim Watonwan Lewisville
Township of Appleton Swift Appleton
Township of Arago Hubbard Skunk Lake
Township of Arbo Itasca Cohasset East
Township of Arctander Kandiyohi Sunburg
Township of Ardenhurst Itasca Elmwood Island
Township of Arena Lac qui Parle Haydenville
Township of Arendahl Fillmore Arendahl
Township of Arlington Sibley Arlington
Township of Arlone Pine Cloverdale
Township of Arna Pine Danbury East
Township of Arrowhead St. Louis Martin Lake
Township of Arthur Kanabec Mora South
Township of Arthur Traverse Beardsley NW
Township of Artichoke Big Stone Artichoke Lake
Township of Arveson Kittson Twistal Swamp
Township of Ash Lake Lincoln Lake Benton NE
Township of Ashland Dodge Hayfield
Township of Ashley Stearns Raymond Lake
Township of Athens Isanti Isanti
Township of Atherton Wilkin Barnesville SW
Township of Atkinson Carlton Atkinson
Township of Atlanta Becker Tilde Lake
Township of Audubon Becker Audubon
Township of Augsburg Marshall Karlstad SW
Township of Augusta Lac qui Parle Marietta
Township of Ault St. Louis Pequaywan Lake
Page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Next 75 Records